Neopolitan Tuna Fettuccine
Did you know that canned tomatoes have more lycopene and B vitamins than fresh tomatoes? That’s because the canning process seals in food’s natural goodness! So when you add canned tomatoes to this delicious dish, you’re adding nutrition, freshness and flavor.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.95 of 5 (79 ratings)
Food groups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 8 ounces whole grain fettuccine pasta
- 1 tablespoon olive oil
- 1 small onion, diced
- 2 cloves garlic, minced
- 1 can no salt added diced tomatoes (14.5 oz. can)
- 2 teaspoons capers
- 5 ounces canned tuna packed in water, drained
- 1/4 cup sliced ripe olives, drained (or 1 2.2-ounce can)
- Salt and ground pepper to taste
Directions
- Cook fettuccine as label directs.
- Reserve 1 cup cooking liquid; drain.
- Meanwhile, in 10-inch skillet over medium heat, in hot oil, cook onion and garlic, about 5 minutes until just softened.
- Add diced tomatoes and capers; simmer 5 minutes.
- Add tuna, olives, salt, and pepper to taste.
- Toss fettuccine with tuna mixture to mix well.
- Serve immediately.
- If necessary, add reserved cooking liquid.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 344.93 |
| Total Fat | 8 g |
| Saturated Fat | 1.28 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 12.76 mg |
| Carbohydrates | 56.15 g |
| Dietary Fiber | 9.08 g |
| Total Sugars | 5.42 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 17.71 g |
| Calcium | 80 mg |
| Potassium | 473 mg |
| Sodium | 288.33 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 5 mg |
| Magnesium | 110 mg |
| Phosphorus | 282 mg |
| Selenium | 83 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 28 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.9 mcg |
| Vitamin C | 16 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 50 mcg |
| Thiamin | 0.9 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 9 mg |
| Choline | 31 mg |
Recipes you may also like
- Chicken Soup with Chiles
- Hearty Salmon Skewers over Brown Rice
- Full of Beans Hot Dish
- Lime-Marinated Flank Steak with Stuffed Poblano Peppers
- Rainbow Bell Pepper Boats with Garbanzo Beans and Kale
- Springtime Cereal
- Vegetable Soup with Chicken
- Tuna Pasta Casserole
Source
Recipe by: Cans Get You Cooking
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/neopolitan-tuna-fettuccine. Federal works are public domain in the United States.