Hearty Salmon Skewers over Brown Rice
Created for junior chefs, this simple and delicious recipe skewers just three ingredients -- omega-3-rich salmon, cherry tomatoes, and pineapple -- for a quick dinner served over whole grain brown rice.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 2 skewers, 1/2 cup brown rice
- Rating
- 3.87 of 5 (83 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 3 1/2 ounces
Ingredients
- 1 pound salmon
- kosher salt, freshly ground pepper, and paprika (to taste)
- 3 cherry tomatoes (about 2 ounces)
- 1 cup pineapple, cubed
- 2 cups cooked brown rice
- 1 lemon, raw
- skewers
Directions
- Cook rice according to package instructions and set aside.
- Cut salmon into 24 1/2-inch cubes and coat all sides with topping of kosher salt, freshly ground pepper, paprika, or any desired spice.
- Cut fruit into cubes and cut tomatoes in half.
- Set aside.
- Slide piece of salmon onto skewer, then tomato, then fruit.
- Repeat 3 times on each skewer (or until skewer is full).
- Heat 1/2 cup of canola oil in large skillet over medium-high heat for one minute.
- Place skewers in pan and turn every 2 minutes per side.
- Squeeze lemon on skewers as they are cooking.
- To serve, place 1/2 cup rice on plates and with 2 skewers on top.
- Squeeze a hint of lemon, if desired.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 345.41 |
| Total Fat | 12.96 g |
| Saturated Fat | 2.58 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 1 g |
| Omega 3 - DHA | 1 g |
| Cholesterol | 60.73 mg |
| Carbohydrates | 32.25 g |
| Dietary Fiber | 2.68 g |
| Total Sugars | 4.97 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 24.48 g |
| Calcium | 28 mg |
| Potassium | 545 mg |
| Sodium | 64.8 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 74 mg |
| Phosphorus | 352 mg |
| Selenium | 46 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 71 mcg |
| Vitamin B6 | 0.8 mg |
| Vitamin B12 | 2.7 mcg |
| Vitamin C | 34 mg |
| Vitamin D | 13 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 52 mcg |
| Thiamin | 0.6 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 11 mg |
| Choline | 100 mg |
Recipes you may also like
- Chicken Soup with Chiles
- Neopolitan Tuna Fettuccine
- Rainbow Bell Pepper Boats with Garbanzo Beans and Kale
- Full of Beans Hot Dish
- Springtime Cereal
- Lime-Marinated Flank Steak with Stuffed Poblano Peppers
- Vegetable Soup with Chicken
- Spinach Salad with Apples and Eggs
Source
Recipe by: Seafood Nutrition Partnership
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/hearty-salmon-skewers-over-brown-rice. Federal works are public domain in the United States.