Spinach Salad with Apples and Eggs
Enjoy a simply delicious spinach salad with hard-boiled eggs, apples, and dried figs.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.87 of 5 (173 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 1/2 cups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 ounce
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 4 large eggs
- 2 apples
- 8 cups fresh spinach
- 1 cup dried figs (about 16 figs or one 7-ounce package)
- 1 cup croutons (whole grain if available)
- 1/2 cup light honey mustard or poppy seed dressing
Directions
- To hard boil eggs: Place eggs in saucepan large enough to hold them in a single layer.
- Add cold water to cover eggs by 1 inch.
- Heat over high heat just to boiling.
- Remove from heat and cover.
- Let eggs stand in hot water about 12 minutes.
- Drain and fill pan with cold water; let sit 10 to 15 minutes.
- Peel and slice. (If making ahead, refrigerate cooked unpeeled eggs.) Prepare other ingredients while eggs are cooking and cooling.
- Wash, slice, and core apples.
- Cut apples and dried figs into bite-sized chunks.
- Wash and drain spinach.
- To plate, divide ingredients evenly among four plates, top spinach with apples, eggs, dried figs, and croutons.
- Drizzle with dressing.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 349.43 |
| Total Fat | 9.3 g |
| Saturated Fat | 2.08 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 205.5 mg |
| Carbohydrates | 56.05 g |
| Dietary Fiber | 7.44 g |
| Total Sugars | 37.06 g |
| Added Sugars included | 6 g |
| Protein | 10.3 g |
| Calcium | 154 mg |
| Potassium | 759 mg |
| Sodium | 386.65 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 90 mg |
| Phosphorus | 164 mg |
| Selenium | 21 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 235 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 18 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 254 mcg |
| Folate | 113 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 188 mg |
Notes
Serving Suggestions: Serve with a glass of 100% grape juice together with vanilla or lemon low-fat yogurt.
Recipes you may also like
- Tuna Pasta
- Springtime Cereal
- Rainbow Bell Pepper Boats with Garbanzo Beans and Kale
- Peanut Stew
- Lickety Split Banana Split
- Hearty Salmon Skewers over Brown Rice
- Chicken Soup with Chiles
- Neopolitan Tuna Fettuccine
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/spinach-salad-apples-and-eggs. Federal works are public domain in the United States.