Tuna Pasta
Loaded with protein-packed tuna, nutritious veggies and fresh cooked pasta, this dish makes a delicious meal.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.51 of 5 (35 ratings)
Food groups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 8 ounces uncooked spaghetti (or other pasta)
- 1 tablespoon vegetable oil (or canola oil)
- 1 small onion (chopped)
- 1/2 cup broccoli (or zucchini, chopped)
- 1 1/2 cups tomato-based pasta sauce
- 1 can water packed tuna (5 ounces, drained)
- salt (to taste, optional)
- Parmesan cheese (optional)
- black pepper (to taste, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cook spaghetti according to package; drain.
- Heat oil in a large skillet or pan over medium heat.
- Add onion and broccoli (or zucchini).
- Cook until softened.
- Stir in tomato-based pasta sauce.
- Bring to a boil.
- Turn heat to low and simmer for 3 minutes.
- Add drained tuna into the sauce mixture.
- Stir just enough to heat the tuna.
- Add salt and pepper to taste (optional).
- Add cooked spaghetti to the sauce.
- Stir the pasta and sauce mixture until mixed together uniformly.
- Optional: Add 2 tablespoons Parmesan cheese to cooked mixture of pasta and sauce.
- Serve hot.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 349.99 |
| Total Fat | 5.6 g |
| Saturated Fat | 0.89 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 10.35 mg |
| Carbohydrates | 58.49 g |
| Dietary Fiber | 5.19 g |
| Total Sugars | 5.9 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 16.54 g |
| Calcium | 43 mg |
| Potassium | 484 mg |
| Sodium | 80.72 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 56 mg |
| Phosphorus | 176 mg |
| Selenium | 63 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 26 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 18 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 19 mcg |
| Folate | 212 mcg |
| Thiamin | 0.5 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 7 mg |
| Choline | 32 mg |
Recipes you may also like
- Spinach Salad with Apples and Eggs
- Rainbow Bell Pepper Boats with Garbanzo Beans and Kale
- Peanut Stew
- Hearty Salmon Skewers over Brown Rice
- Chicken Soup with Chiles
- Neopolitan Tuna Fettuccine
- Full of Beans Hot Dish
- Lime-Marinated Flank Steak with Stuffed Poblano Peppers
Source
Recipe by: Eating Smart, Being Active — Colorado State University and University of California at Davis
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tuna-pasta. Federal works are public domain in the United States.