Tuna Pasta Casserole
This hearty pasta dish uses pantry staples such as canned tuna and cream soup along with a few fresh veggies to make a dish full of protein and flavor.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.19 of 5 (58 ratings)
Food groups
- Grains: 2 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 12 ounces pasta shells, or other pasta
- 1/2 cup onion (chopped)
- 1/2 cup green pepper (chopped)
- 1/2 tablespoon oil
- 1 can cream of mushroom soup, reduced sodium (10.75 ounces, or cream of celery, or chicken)
- 1 can low-sodium diced tomatoes (14.5 ounce)
- 2 cans water packed tuna (5 ounces each)
- shredded cheese (optional)
- parsley (chopped, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cook pasta according to package directions and drain.
- In a large skillet or pot, cook onion and pepper in oil.
- Add cream soup, diced tomatoes and tuna to onion and pepper.
- Mix with pasta.
- Put in baking dish.
- Cook at 350 °F for 25 minutes until bubbly.
- Top with cheese and parsley if desired and return to oven for 5 minutes to melt.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 341.12 |
| Total Fat | 4.06 g |
| Saturated Fat | 0.83 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 15.29 mg |
| Carbohydrates | 57.87 g |
| Dietary Fiber | 4.87 g |
| Total Sugars | 4.65 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 17.95 g |
| Calcium | 51 mg |
| Potassium | 494 mg |
| Sodium | 283.72 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 50 mg |
| Phosphorus | 189 mg |
| Selenium | 70 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 25 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 1 mcg |
| Vitamin C | 18 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 206 mcg |
| Thiamin | 0.9 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 7 mg |
| Choline | 33 mg |
Recipes you may also like
- Vegetable Soup with Chicken
- Lime-Marinated Flank Steak with Stuffed Poblano Peppers
- Full of Beans Hot Dish
- Great Northern Bean Soup
- Neopolitan Tuna Fettuccine
- Chicken Soup with Chiles
- Hearty Salmon Skewers over Brown Rice
- Rainbow Bell Pepper Boats with Garbanzo Beans and Kale
Source
Recipe by: Simple Healthy Recipes — Oklahoma Nutrition Information and Education — ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tuna-pasta-casserole. Federal works are public domain in the United States.