Brown Rice Pilaf
Parsley, almonds, and spices spruce up this brown rice dish. Rice cooker required.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 cup prepared pilaf, 1/4 of recipe
- Rating
- 3.48 of 5 (101 ratings)
Food groups
- Grains: 3 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 1 1/2 cups brown rice (uncooked)
- 3 cups water
- 1/4 cup almonds, sliced
- 1 teaspoon dried parsley
- 1/2 teaspoon garlic powder
- 1/4 teaspoon black pepper
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place all ingredients in a rice cooker and cook until the water evaporates, about 30 minutes.
- Fluff cooked rice with a fork.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 338.03 |
| Total Fat | 6.65 g |
| Saturated Fat | 0.95 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 61.68 g |
| Dietary Fiber | 4.94 g |
| Total Sugars | 0.96 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 8.36 g |
| Calcium | 38 mg |
| Potassium | 275 mg |
| Sodium | 17.82 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 118 mg |
| Phosphorus | 283 mg |
| Selenium | 14 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 25 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 26 mg |
Notes
This dish goes very well with fish and chicken. Add a large green salad to complete the meal. The dish may be made on the stovetop as well but may require more water.
Recipes you may also like
- Fruit Yogurt Parfait
- Lime-Marinated Flank Steak with Stuffed Poblano Peppers
- Tropical Overnight Oatmeal
- Neopolitan Tuna Fettuccine
- Spaghetti and Spinach Pesto
- Hearty Salmon Skewers over Brown Rice
- Rainbow Bell Pepper Boats with Garbanzo Beans and Kale
- Springtime Cereal
Source
Recipe by: Food and Health Communications, Inc.
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/brown-rice-pilaf. Federal works are public domain in the United States.