Tropical Overnight Oatmeal
Breakfast is a snap with a quick step the night before. Mix oats, milk, and yogurt and refrigerate overnight. Add bananas and pineapple chunks in the morning.
- Yield
- 2 Servings
- Serving size
- 1/2 of recipe
- Rating
- 3.91 of 5 (134 ratings)
Food groups
- Dairy: 3/4 cups
- Fruit: 1 cups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 2/3 cup old fashion oats, uncooked
- 2/3 cup non-fat milk
- 2/3 cup non-fat Greek yogurt
- 1/8 teaspoon ground allspice
- 1 cup fresh pineapple chunks
- 1 medium banana, sliced
- 2 tablespoons sliced almonds
Directions
- Mix oats, milk, yogurt, and allspice in two bowls or glass jars.
- Cover and refrigerate overnight.
- Just before serving, add pineapple, banana, and almonds.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 331.5 |
| Total Fat | 6.8 g |
| Saturated Fat | 0.84 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 6.56 mg |
| Carbohydrates | 52.25 g |
| Dietary Fiber | 6.06 g |
| Total Sugars | 25.54 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 17.58 g |
| Calcium | 251 mg |
| Potassium | 710 mg |
| Sodium | 65.68 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 107 mg |
| Phosphorus | 372 mg |
| Selenium | 18 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 56 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 1.1 mcg |
| Vitamin C | 47 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 44 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.5 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 53 mg |
Recipes you may also like
- Spaghetti and Spinach Pesto
- Fruit Yogurt Parfait
- Brown Rice Pilaf
- One Pan Taco Rice
- Tomato and Garlic Omelet
- Lime-Marinated Flank Steak with Stuffed Poblano Peppers
- Neopolitan Tuna Fettuccine
- Hearty Salmon Skewers over Brown Rice
Source
Recipe by: Produce for Better Health
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tropical-overnight-oatmeal. Federal works are public domain in the United States.