One Pan Taco Rice
Try this quick one-pan meal may soon become a family favorite.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.32 of 5 (22 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 pound 85% lean ground turkey (or lean ground beef)
- 1 cup onion, chopped
- 4 tablespoons Chili and Spice Seasoning
- 2 cans (10 ounces each) tomatoes and green chiles
- 3 cups brown rice, cooked
- 1/2 cup low-fat shredded cheese
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large skillet or pot, brown ground turkey and cook onion.
- When done, use paper towel to soak up any grease.
- Add remaining ingredients, except cheese, and mix together.
- Heat until very hot.
- Top with cheese before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 322.76 |
| Total Fat | 12.52 g |
| Saturated Fat | 3.95 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 63.25 mg |
| Carbohydrates | 33.66 g |
| Dietary Fiber | 3.45 g |
| Total Sugars | 1.58 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 19.98 g |
| Calcium | 160 mg |
| Potassium | 435 mg |
| Sodium | 515.09 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 77 mg |
| Phosphorus | 319 mg |
| Selenium | 29 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 73 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 1 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 13 mcg |
| Folate | 32 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 7 mg |
| Choline | 55 mg |
Notes
Low-fat cheddar cheese used for nutritional analysis and costing.
Recipes you may also like
- Tomato and Garlic Omelet
- Spaghetti and Spinach Pesto
- Tropical Overnight Oatmeal
- Leftover Turkey Casserole
- Fruit Yogurt Parfait
- Overnight Oatmeal with Berries
- Banana Walnut Oatmeal
- Springtime Cereal
Source
Recipe by: Adapted from Spanish Rice, Simple Healthy Recipes — Oklahoma Nutrition Information and Education — ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/one-pan-taco-rice. Federal works are public domain in the United States.