Overnight Oatmeal with Berries
A mixture of milk, yogurt, and raspberries combine with dry oats to become a smooth make-ahead breakfast. Just mix and refrigerate overnight for the next day.
- Yield
- 1 Serving
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.73 of 5 (185 ratings)
Food groups
- Dairy: 3/4 cups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 1/2 cup low-fat milk (or less for thicker oatmeal)
- 1/4 cup Greek yogurt, fat-free
- 2 teaspoons honey
- 1/4 teaspoon cinnamon
- 1/4 teaspoon vanilla extract
- 1/2 cup uncooked rolled oats
- 1/4 cup raspberries, frozen
Directions
- Combine milk, Greek yogurt, honey, cinnamon, and vanilla extract in a container or jar with a lid.
- Add oats and mix well.
- Top with raspberries or gently fold into oat mixture.
- Cover and refrigerate 8 hours to overnight.
- Enjoy cold, or heat as desired.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 304.86 |
| Total Fat | 4.25 g |
| Saturated Fat | 1.22 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 9.16 mg |
| Carbohydrates | 51.73 g |
| Dietary Fiber | 6.85 g |
| Total Sugars | 21.2 g |
| Added Sugars included | 11 g |
| Protein | 16.23 g |
| Calcium | 259 mg |
| Potassium | 493 mg |
| Sodium | 73.1 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 86 mg |
| Phosphorus | 385 mg |
| Selenium | 20 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 72 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 1.2 mcg |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 28 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 52 mg |
Notes
Frozen blueberries or strawberries may be used in place of raspberries.
Recipes you may also like
- Banana Walnut Oatmeal
- Chicken Club Salad
- Peanut Butter Banana Breakfast Shake
- Stuffed Summer Squash
- Skillet Meals
- Leftover Turkey Casserole
- Tuna Apple Salad
- Winter Crisp
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/overnight-oatmeal-berries. Federal works are public domain in the United States.