Winter Crisp
What is that sweet cinnamon scent, wafting from your kitchen? It's this apple and cranberry winter crisp.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.08 of 5 (166 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 cups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 1/2 cup sugar
- 3 tablespoons all purpose flour
- 1 teaspoon lemon peel, grated
- 5 cups apple, unpeeled and sliced
- 1 cup fresh cranberries
- 2/3 cup rolled oats
- 1/3 cup brown sugar, packed
- 1/4 cup whole wheat flour
- 2 tablespoons cinnamon
- 3 tablespoons margarine
Directions
- Wash hands with soap and water. Filling: Topping:
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 292.99 |
| Total Fat | 5.2 g |
| Saturated Fat | 1.02 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.07 mg |
| Carbohydrates | 60.72 g |
| Dietary Fiber | 5.75 g |
| Total Sugars | 41.88 g |
| Added Sugars included | 28 g |
| Protein | 2.63 g |
| Calcium | 52 mg |
| Potassium | 207 mg |
| Sodium | 52.06 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 29 mg |
| Phosphorus | 73 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 61 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 11 mcg |
| Folate | 17 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 11 mg |
Recipes you may also like
- Tuna Apple Salad
- Skillet Meals
- Stuffed Summer Squash
- Stuffed Bell Peppers
- Chicken Club Salad
- Banana Walnut Oatmeal
- Overnight Oatmeal with Berries
- Chicken Rice Salad
Source
Recipe by: Stay Young at Heart: Cooking the Heart-Healthy Way — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/winter-crisp. Federal works are public domain in the United States.