Split Pea Soup
A hearty soup of split peas, flavored with onion, carrots, celery, and thyme. This one-pot meal is sure to feed a hungry family.
- Yield
- 5 Servings
- Serving size
- 2 cups soup
- Rating
- 3.29 of 5 (100 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 3/4 cups
Ingredients
- 2 teaspoons vegetable oil
- 1 Spanish onion, chopped
- 3 carrots, chopped
- 2 celery stalks, chopped
- 1 teaspoon dried thyme
- 2 1/4 cups split peas, sorted and rinsed
- 4 cups low-sodium chicken or vegetable broth
- 6 cups water
- 1/8 cup lemon juice
Directions
- Put soup pot on the stove over medium heat.
- Add oil when the pot is hot.
- Add onion, carrots, celery, and thyme and cook 10 to 15 minutes, until tender.
- Add split peas, stock, and 4 cups water.
- Raise the heat to high and bring to a boil.
- Lower the heat to low and cook about 2 hours, partially covered, until the peas have fallen apart.
- Check the soup during cooking - if more water is needed, add up to 2 cups.
- Skim off any foam that forms.
- Serve right away or refrigerate up to three days.
- Stir in the lemon juice just before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 334.2 |
| Total Fat | 4.04 g |
| Saturated Fat | 0.75 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 55.43 g |
| Dietary Fiber | 19.84 g |
| Total Sugars | 9.77 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 22.82 g |
| Calcium | 77 mg |
| Potassium | 1158 mg |
| Sodium | 113.36 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 94 mg |
| Phosphorus | 298 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 278 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 27 mcg |
| Folate | 151 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 84 mg |
Notes
If you serve this soup on the following day, you may need to add more water, as it will thicken overnight.
Recipes you may also like
- Fruit Yogurt Parfait
- Avocado Melon Breakfast Smoothie
- Great Northern Bean Soup
- Savory Bread Pudding with Kale and Butternut Squash
- Vegetable Soup with Chicken
- Macaroni Chick-Pea Soup
- Lime-Marinated Flank Steak with Stuffed Poblano Peppers
- Full of Beans Hot Dish
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/split-pea-soup-0. Federal works are public domain in the United States.