Three-Grain Peanut Bread
Enjoy this scrumptious snack with your family. Use another nut butter if a member of your family suffers from a peanut allergy.
- Yield
- 20 servings
- Serving size
- 1 1/2 ounce slice, 1/20 of recipe (50g)
- Rating
- 3.59 of 5 (51 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 1 cup flour
- 1/2 cup oatmeal (quick cooking)
- 1/2 cup cornmeal
- 1/2 cup non-fat dry milk powder
- 1/2 cup sugar
- 1 tablespoon baking powder
- 3/4 teaspoon salt
- 2/3 cup peanut butter
- 1 egg
- 1 1/2 cups non-fat milk
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 325 °F. Combine dry ingredients in a large bowl.
- Using two knives, cut peanut butter into dry ingredients until it appears coarse and crumbly.
- In a small bowl, beat together egg white and milk.
- Add to dry ingredients and mix well.
- Spread mixture into a greased loaf pan.
- Bake at 325 °F for 1 hour and 10 minutes.
- Cool for 10 minutes and remove from pan.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 132.54 |
| Total Fat | 4.98 g |
| Saturated Fat | 1.01 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 11.16 mg |
| Carbohydrates | 17.36 g |
| Dietary Fiber | 1.01 g |
| Total Sugars | 7.76 g |
| Added Sugars included | 5 g |
| Protein | 4.64 g |
| Calcium | 94 mg |
| Potassium | 136 mg |
| Sodium | 219.64 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 27 mg |
| Phosphorus | 107 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 28 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 30 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 22 mg |
Recipes you may also like
- Savory and Spicy Ground Beef & Succotash
- Fresh Fruit with Cinnamon Yogurt Dip
- Vidalia Onion and Tomato Salad with Grilled Tuna
- 20-Minute Chicken Creole
- Perfect Pumpkin Pancakes
- Pear Party Salsa
- Whole Wheat Garlic Bread Sticks
- Summer Breeze Smoothie
Source
Recipe by: Healthy Futures: Choosing Healthy Foods — Virginia Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/three-grain-peanut-bread. Federal works are public domain in the United States.