Whole Wheat Garlic Bread Sticks
These easy and delicious garlic bread sticks are a great side dish for our Chicken Spaghetti or as a snack.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 3 slices
- Rating
- 3.16 of 5 (228 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 6 slices 100% whole wheat bread
- 2 tablespoons olive oil (or cooking oil of choice)
- 1/2 teaspoon garlic powder
- 1 teaspoon Italian seasoning
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 300 degrees F. Spread each slice of bread with one teaspoon oil.
- Sprinkle with garlic powder and Italian seasoning.
- Cut each slice into 3 equal parts.
- Bake in preheated oven for about 25 minutes or until crisp and lightly browned.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 134.3 |
| Total Fat | 5.95 g |
| Saturated Fat | 0.99 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 15.7 g |
| Dietary Fiber | 2.18 g |
| Total Sugars | 1.59 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 4.47 g |
| Calcium | 59 mg |
| Potassium | 93 mg |
| Sodium | 162.25 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 28 mg |
| Phosphorus | 77 mg |
| Selenium | 9 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 15 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 10 mg |
Recipes you may also like
- Crunchy Chicken Salad
- Vidalia Onion and Tomato Salad with Grilled Tuna
- Batido (Smoothie)
- Fresh Fruit with Cinnamon Yogurt Dip
- Citrus Vegetables
- Savory and Spicy Ground Beef & Succotash
- Salsa Pinto Beans
- Three-Grain Peanut Bread
Source
Recipe by: Eat Smart New York! — Cornell University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/whole-wheat-garlic-bread-sticks. Federal works are public domain in the United States.