Soft Pretzels
A great snack to make with kids. Perfect to dip in mustard for a savory pretzel, or a low-fat vanilla yogurt for a sweet treat.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1 pretzel
- Rating
- 3.42 of 5 (109 ratings)
Food groups
- Grains: 2 ounces
Ingredients
- 1 tablespoon yeast
- 1 1/2 cups warm water (100 to 110 °F)
- 2 cups all-purpose flour
- 1 1/2 cups whole wheat flour
- 1 tablespoon sugar
- 1/2 teaspoon salt
- 1 egg
- sesame seeds (2 tablespoons, optional)
Directions
- To Form Pretzels: To Bake:
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 140.22 |
| Total Fat | 1.07 g |
| Saturated Fat | 0.24 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 17.13 mg |
| Carbohydrates | 28.18 g |
| Dietary Fiber | 2.44 g |
| Total Sugars | 1.17 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 5.05 g |
| Calcium | 12 mg |
| Potassium | 92 mg |
| Sodium | 106.17 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 26 mg |
| Phosphorus | 90 mg |
| Selenium | 18 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 8 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 94 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 21 mg |
Recipes you may also like
- Celery with Apricot Blue Cheese Spread
- Sweet Potato Cheesecake
- Old Fashioned Dressing
- Mashed Parsnips and Potatoes
- Cucumber Salad with Tomatoes
- Whole Wheat Muffins
- Cream of Broccoli Soup
- Cinnamon-Raisin Breakfast Mix
Source
Recipe by: Montana State University Extension Service — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/soft-pretzels. Federal works are public domain in the United States.