Cinnamon-Raisin Breakfast Mix
Try this quick and easy breakfast mix, made in the microwave. Scoop portions into small bags and serve with yogurt and a banana for a nutritious, on-the-go breakfast!
- Yield
- 10 Servings
- Serving size
- one serving: 1/2 cup
- Rating
- 3.52 of 5 (170 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 1/4 cup sugar
- 1 teaspoon ground cinnamon
- 1/4 cup margarine, tub-style
- 1 1/2 cups square, whole-grain corn cereal
- 1 1/2 cups square, whole-grain rice cereal
- 1 1/2 cups square, whole-grain wheat cereal
- 1/2 cup raisins or dried cranberries
Directions
- In small bowl, mix sugar and cinnamon; set aside.
- In large microwavable bowl, microwave butter uncovered on HIGH about 40 seconds, or until melted.
- Stir in cereals until evenly coated.
- Microwave uncovered 2 minutes, stirring after 1 minute.
- Sprinkle half of the sugar mixture evenly over cereals; stir.
- Sprinkle with remaining sugar mixture; stir.
- Microwave uncovered 1 minute.
- Stir in raisins or dried cranberries.
- Spread on paper towels to cool.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 139.17 |
| Total Fat | 3.74 g |
| Saturated Fat | 0.73 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.06 mg |
| Carbohydrates | 25.28 g |
| Dietary Fiber | 2.2 g |
| Total Sugars | 11.9 g |
| Added Sugars included | 7 g |
| Protein | 1.9 g |
| Calcium | 69 mg |
| Potassium | 83 mg |
| Sodium | 161.31 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 5 mg |
| Magnesium | 8 mg |
| Phosphorus | 28 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 46 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 41 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 3 mg |
Recipes you may also like
- Banana Bread
- Fruit Salsa
- Cream of Broccoli Soup
- Mock Southern Sweet Potato Pie
- Whole Wheat Muffins
- Bell Pepper and Potato Salad
- Corn Bread
- Cucumber Salad with Tomatoes
Source
Recipe by: MyPlate National Strategic Partners — The Grain Chain (members include American Bakers Association, Wheat Food Council, Grains Food Foundation, National Pasta Association, USA Rice Federation, General Mills, and Kellogg's)
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cinnamon-raisin-breakfast-mix. Federal works are public domain in the United States.