Old Fashioned Dressing
Some call it dressing, while others call it stuffing. Either way, you'll call it delicious! Enjoy this old fashioned dressing with your next holiday meal or as a family-friendly side dish.
- Yield
- 10 servings
- Serving size
- 1/10 of recipe
- Rating
- 3.93 of 5 (99 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 8 slices whole wheat bread, cubed
- 4 tablespoons margarine or butter
- 2 cups celery, diced
- 1 cup onion, chopped
- 2 tablespoons fresh parsley, chopped
- 1/4 cup mushroom, sliced
- 1 teaspoon ground sage
- 3/4 teaspoon poultry seasoning
- 1 teaspoon black pepper
- 3 cups low-sodium chicken broth (or turkey)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Toast bread cubes and set aside for later use.
- Melt margarine or butter in medium size fry pan.
- Add celery and onion; cook until tender, about 10 minutes.
- Add parsley, mushrooms, seasonings, and broth.
- Cook for 5 minutes.
- Remove from heat and add the toasted bread cubes.
- Cover and let stand 10 minutes.
- Serve immediately.
- Refrigerate leftovers within 2 hours.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 140.43 |
| Total Fat | 5.1 g |
| Saturated Fat | 1.09 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.06 mg |
| Carbohydrates | 18.33 g |
| Dietary Fiber | 2.86 g |
| Total Sugars | 2.65 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 6.13 g |
| Calcium | 78 mg |
| Potassium | 250 mg |
| Sodium | 234.6 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 33 mg |
| Phosphorus | 108 mg |
| Selenium | 9 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 55 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 30 mcg |
| Folate | 28 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 15 mg |
Recipes you may also like
- Corn and Pepper Cups
- Pear PB&J Bouquet
- Chapatis Flatbread
- Bulgur Wheat, Veggie & Chickpea Salad
- Rice Dessert
- Sweet Cornmeal Pudding with Ginger and Cinnamon
- Southwestern Pepper Cups
- Oatmeal Bread
Source
Recipe by: Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/old-fashioned-dressing. Federal works are public domain in the United States.