Chapatis Flatbread
Just four ingredients is all you need to make delicious flatbread at home! Serve with dip at your next gathering or as a side to dinner.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1 chapatis
- Rating
- 3.69 of 5 (128 ratings)
Food groups
- Grains: 2 1/2 ounces
Ingredients
- 2 cups whole wheat flour
- 2/3 cup warm water
- 2 teaspoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1 dash salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place the flour in a large mixing bowl.
- Add water, oil, and salt.
- Mix with fork and then with hands.
- Keep mixing until you can make a ball.
- Knead the dough for about 10 minutes.
- Let rest for 30 minutes in the bowl, covered with a damp cloth.
- Roll the ball into a 12-inch log and cut into 6 chunks.
- Roll each chunk into a very thin pancake, about 7 inches in diameter.
- Don't worry about making the dough into a perfect circle-just try to get it as thin as you can.
- Heat a cast iron skillet (lightly greased) on medium-high heat.
- Place one chapati in the skillet and cook for 30 seconds.
- Use a spatula to lift bread.
- When chapati gets brown spots and bubbles, flip it over and cook for another 30 seconds.
- Wrap the cooked chapati in a cloth napkin while cooking the rest.
- Eat them right away with a little butter or margarine, or use as scoops for eating other dishes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 150 |
| Total Fat | 2.56 g |
| Saturated Fat | 0.39 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 28.79 g |
| Dietary Fiber | 4.28 g |
| Total Sugars | 0.16 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 5.28 g |
| Calcium | 14 mg |
| Potassium | 145 mg |
| Sodium | 27.67 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 55 mg |
| Phosphorus | 143 mg |
| Selenium | 25 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 0 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 18 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 12 mg |
Recipes you may also like
- Bulgur Wheat, Veggie & Chickpea Salad
- Pear PB&J Bouquet
- Corn and Pepper Cups
- Berry Bread Pudding
- Old Fashioned Dressing
- Quinoa and Black Bean Salad
- Corn Casserole
- Rice Dessert
Source
Recipe by: Wellness Ways Resource Book: Taste of the World — University of Illinois Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chapatis-flatbread. Federal works are public domain in the United States.