Sweet Potato Cheesecake
Make this delicious and creamy cheesecake full of fall spice flavor for your next holiday celebration.
- Yield
- 14 servings
- Serving size
- 1 slice, 1/14 of recipe
- Rating
- 3.76 of 5 (41 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
Ingredients
- 1 cup gingersnaps, finely crumbed (or graham crackers)
- 3 tablespoons unsalted butter, melted
- 8 ounces light cream cheese, softened
- 1 cup sweet potatoes, peeled, cooked, and mashed
- 5 egg whites
- 1/3 cup sugar
- 1 1/2 teaspoons pumpkin pie spice
- 1 teaspoon orange peel, finely shredded
- 1 teaspoon vanilla
- 1 cup reduced fat (2%) evaporated milk
Directions
- Wash hands with soap and water. Crust : Filling :
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 140.02 |
| Total Fat | 6.02 g |
| Saturated Fat | 3.35 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 16.73 mg |
| Carbohydrates | 16.99 g |
| Dietary Fiber | 0.57 g |
| Total Sugars | 10.2 g |
| Added Sugars included | 6 g |
| Protein | 4.61 g |
| Calcium | 87 mg |
| Potassium | 187 mg |
| Sodium | 139.37 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 14 mg |
| Phosphorus | 82 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 142 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 5 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 17 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 10 mg |
Recipes you may also like
- Fruit Salsa
- Mock Southern Sweet Potato Pie
- Corn Bread
- Farmers Market Gazpacho
- Fruit Compote
- Spring Vegetable Soup
- Lentil Minestrone
- Muffins (from Better Baking Mix)
Source
Recipe by: Eat Smart New York! — Cornell University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sweet-potato-cheesecake. Federal works are public domain in the United States.