Lentil Minestrone
This soup starts with plenty of vegetables - carrots, celery, sweet potato, zucchini, and tomatoes and hearty lentils simmered to make a rich and tasty meal for a hungry family.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 2 cups
- Rating
- 3.66 of 5 (86 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 1 tablespoon olive or vegetable oil
- 1 onion, chopped
- 2 cloves garlic, minced
- 3 carrots, diced into 1/4-inch pieces
- 1 celery stalk, diced into 1/4-inch pieces
- 1 sweet potato, peeled and diced into 1/4-inch pieces
- 1 zucchini, diced into 1/4-inch pieces (or 1 cup of frozen zucchini)
- 2 cups canned diced tomatoes, no salt added (or fresh tomatoes)
- 1/2 cup lentils (brown or red)
- 8 cups water
- 1 cube low-sodium chicken bouillon
- 4 cups kale, chopped
Directions
- Put a soup pot on the stove over medium-high heat.
- When the pot is hot, add the oil.
- Add onion and garlic and cook about 7 minutes until golden.
- Add carrots, celery, sweet potato, and zucchini and cook about 10 minutes until slightly tender.
- Add tomatoes, lentils, water, and chicken bouillon cube and bring to a boil over high heat.
- Turn the heat down to low, cover and cook 40 minutes.
- Add the kale and cook an additional 20 minutes.
- Serve right away or cover and refrigerate for up to 3 days.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 143.5 |
| Total Fat | 3.32 g |
| Saturated Fat | 0.52 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.08 mg |
| Carbohydrates | 23.5 g |
| Dietary Fiber | 8.25 g |
| Total Sugars | 7.58 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 6.82 g |
| Calcium | 128 mg |
| Potassium | 700 mg |
| Sodium | 72.61 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 52 mg |
| Phosphorus | 149 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 458 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 35 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 88 mcg |
| Folate | 113 mcg |
| Thiamin | 0.6 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 31 mg |
Recipes you may also like
- Low Fat Ranch Dip
- Pear in Orange Sauce
- Orange Honeyed Acorn Squash
- Grilled Vegetable Packets
- Frozen Pear Pops
- Marinated Three-Bean Salad
- Mashed Parsnips and Potatoes
- Grilled Vegetables
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/lentil-minestrone. Federal works are public domain in the United States.