Pear in Orange Sauce
Sweet and simple, this warm and cozy dessert is the perfect end to a fall or winter meal.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 pear
- Rating
- 3.85 of 5 (20 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 1/4 cups
Ingredients
- 4 medium pears
- 3/4 cup 100% orange juice
- 4 teaspoons sugar
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Peel the pears and cook in a double boiler for 15 minutes.
- Mix sugar and orange juice and cook over low flame for 5 minutes.
- Cool for 5 minutes.
- Place steamed pears on individual plates.
- Pour 1/4 of the juice mixture over each and serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 144.9 |
| Total Fat | 0.45 g |
| Saturated Fat | 0.04 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 36.19 g |
| Dietary Fiber | 5.72 g |
| Total Sugars | 25.46 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 1.04 g |
| Calcium | 20 mg |
| Potassium | 272 mg |
| Sodium | 5.44 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 17 mg |
| Phosphorus | 29 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 3 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 22 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 26 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 12 mg |
Recipes you may also like
- Orange Honeyed Acorn Squash
- Grilled Vegetable Packets
- Low Fat Ranch Dip
- Frozen Pear Pops
- Lentil Minestrone
- Marinated Three-Bean Salad
- Grilled Vegetables
- Mashed Parsnips and Potatoes
Source
Recipe by: Delicious Heart-Healthy Latino Recipes/ Platillos Latinos Sabrosos y Saludables — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pear-orange-sauce. Federal works are public domain in the United States.