Frozen Pear Pops
These frozen pear pops are a refreshing treat! Sweet pears mixed with orange juice and yogurt is a snack that is sure to please.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 2 yogurt pop cubes
- Rating
- 3.35 of 5 (65 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1 cups
Ingredients
- 1 cup canned pears, drained
- 1 cup low fat yogurt
- 6 ounces frozen orange juice concentrate, thawed
- ice cube tray or small paper cups
- straws or popsicle sticks
Directions
- Cut canned pears into small pieces.
- Add yogurt and orange juice to cut pears and mix well to combine.
- Divide into 8 ice cubes squares (or 4 small paper cups).
- Place in cut straws or popsicle sticks.
- Freeze and enjoy!
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 146.07 |
| Total Fat | 1.13 g |
| Saturated Fat | 0.65 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.68 mg |
| Carbohydrates | 30.55 g |
| Dietary Fiber | 1.46 g |
| Total Sugars | 26.48 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 4.65 g |
| Calcium | 136 mg |
| Potassium | 544 mg |
| Sodium | 49.72 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 33 mg |
| Phosphorus | 127 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 16 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 79 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 49 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 22 mg |
Recipes you may also like
- Marinated Three-Bean Salad
- Grilled Vegetable Packets
- Orange Honeyed Acorn Squash
- Pear in Orange Sauce
- Grilled Vegetables
- Low Fat Ranch Dip
- Lentil Minestrone
- Pear Rabbit
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/frozen-pear-pops. Federal works are public domain in the United States.