Grilled Vegetable Packets
Veggies are wrapped in foil and cooked on the grill for an easy side dish to your cookout. Don't have a grill? This recipe can also be made in the oven.
- Yield
- 5 servings
- Serving size
- 3/4 cup (316g)
- Rating
- 3.29 of 5 (196 ratings)
Food groups
- Vegetables: 2 1/2 cups
Ingredients
- 2 small zucchinis (sliced)
- 2 small yellow squashes (sliced)
- 4 small red potatoes (scrubbed well and sliced)
- 1/2 red onion (sliced)
- 1/2 red or green bell pepper (sliced)
- 1/4 cup light Italian salad dressing
- salt and pepper (optional, to taste)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat grill to medium heat or 350 °F. Wash vegetables and slice.
- Toss in a large bowl.
- Add dressing and toss until all vegetables are coated.
- Tear 2 large squares of aluminum foil and place half of the vegetable mixture on each piece.
- Place an equal piece of foil over the top of vegetable mixture and fold bottom piece with top sheet to form a packet.
- Place on heated grill for 20 to 30 minutes or until the potatoes are tender.
- If you don't have a grill, bake Veggie Packets in the oven at 400 °F for 20 to 30 minutes.
- Before you open the packets, poke holes in the foil with a fork.
- Be very careful opening the foil as the steam will be very hot and could burn you!
- Empty vegetables onto serving plate or serve from foil packets.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 145.17 |
| Total Fat | 0.75 g |
| Saturated Fat | 0.22 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.23 mg |
| Carbohydrates | 31.65 g |
| Dietary Fiber | 4.56 g |
| Total Sugars | 7.78 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 4.87 g |
| Calcium | 53 mg |
| Potassium | 1034 mg |
| Sodium | 150.39 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 64 mg |
| Phosphorus | 153 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 18 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 51 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 9 mcg |
| Folate | 71 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 32 mg |
Recipes you may also like
- Pear in Orange Sauce
- Frozen Pear Pops
- Marinated Three-Bean Salad
- Low Fat Ranch Dip
- Lentil Minestrone
- Grilled Vegetables
- Mashed Parsnips and Potatoes
- Pear Rabbit
Source
Recipe by: Connecticut Food Policy Council
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/grilled-vegetable-packets. Federal works are public domain in the United States.