Orange Honeyed Acorn Squash
Orange juice, honey, butter, and spices are the perfect pairing for acorn squash. Enjoy this recipe with your favorite protein foods.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/2 cup, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.92 of 5 (252 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 3 small acorn squash
- 1/8 cup orange juice (2 tablespoons)
- 1/4 cup honey*
- 2 tablespoons butter or margarine
- nutmeg (1/8 teaspoon, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 400 degrees F. Cut squash in half.
- Remove seeds and place halves in shallow baking pan.
- Combine orange juice and honey.
- Mix well.
- Put some of the orange juice/honey mixture in each squash cavity.
- Add 1 tablespoon of the margarine to each squash half.
- Sprinkle with nutmeg, if desired.
- Cover pan with aluminum foil to keep steam in and speed cooking.
- Bake 30 minutes.
- Remove foil and continue baking 30 minutes more, or until squash is tender.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 144.97 |
| Total Fat | 4.5 g |
| Saturated Fat | 2.52 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 10.18 mg |
| Carbohydrates | 27.74 g |
| Dietary Fiber | 5.19 g |
| Total Sugars | 17.43 g |
| Added Sugars included | 11 g |
| Protein | 1.76 g |
| Calcium | 43 mg |
| Potassium | 459 mg |
| Sodium | 3.45 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 25 mg |
| Phosphorus | 38 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 510 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 19 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 39 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 21 mg |
Notes
*Children under the age of one should not consume honey.
Recipes you may also like
- Pear in Orange Sauce
- Frozen Pear Pops
- Lentil Minestrone
- Grilled Vegetables
- Pear Rabbit
- Farmers Market Gazpacho
- Fruit Compote
- Spring Vegetable Soup
Source
Recipe by: University of Wyoming Extension — Cent$ible Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/orange-honeyed-acorn-squash. Federal works are public domain in the United States.