Muffins (from Better Baking Mix)
Try the original recipe using our Better Baking Mix , or try one of the variations with fruit and spice for a wonderful fresh baked treat.
- Yield
- 12 muffins
- Serving size
- 1 muffin, 1/12 of recipe
- Rating
- 3.71 of 5 (7 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 2 Better Baking Mix
- 1/2 cup sugar
- 1 egg
- 1/4 cup vegetable oil
- 2/3 cup water
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 400 degrees F. Grease 12-cup muffin pan.
- Mix the Better Baking Mix and sugar in a bowl.
- Beat the egg with a fork.
- Add egg, oil, and water to dry ingredients.
- Stir just until all ingredients are wet.
- Spoon into the prepared muffin pan.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 143.78 |
| Total Fat | 5.6 g |
| Saturated Fat | 0.86 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 17.46 mg |
| Carbohydrates | 20.38 g |
| Dietary Fiber | 0.85 g |
| Total Sugars | 9.28 g |
| Added Sugars included | 8 g |
| Protein | 2.86 g |
| Calcium | 48 mg |
| Potassium | 67 mg |
| Sodium | 95.33 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 13 mg |
| Phosphorus | 66 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 18 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 33 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 20 mg |
Recipes you may also like
- Low Fat Ranch Dip
- Orange and Honey Glazed Brussel Sprouts
- Lentil Minestrone
- Delicious Oven French Fries
- Quick Chicken & Vegetable Soup
- Italian Pasta Salad
- Pear in Orange Sauce
- Orange Honeyed Acorn Squash
Source
Recipe by: Washington State University Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/muffins-better-baking-mix. Federal works are public domain in the United States.