Italian Pasta Salad
Fresh and crunchy broccoli, carrot, bell pepper, and green onion, make this easy and delicious pasta salad burst with flavor! This pasta salad would be an excellent side dish to grilled meat, fish, or tofu.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe (153g)
- Rating
- 3.14 of 5 (129 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 4 cups pasta (cooked)
- 2 cups broccoli (blanched, cut in pieces)
- 1 cup carrot (cooked, sliced)
- 1/2 cup red pepper (strips)
- 1/4 cup green onion (chopped)
- 1/2 cup Italian salad dressing, light or reduced fat (can use more if desired)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Mix all ingredients together in a large bowl.
- Refrigerate for about 30 minutes before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 142.69 |
| Total Fat | 1.7 g |
| Saturated Fat | 0.26 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 26.61 g |
| Dietary Fiber | 2.51 g |
| Total Sugars | 3.12 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 4.98 g |
| Calcium | 25 mg |
| Potassium | 188 mg |
| Sodium | 140.44 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 21 mg |
| Phosphorus | 66 mg |
| Selenium | 19 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 143 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 34 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 34 mcg |
| Folate | 107 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 11 mg |
Notes
For a more hearty salad, add strips of cooked ham, a can of cooked red beans or sprinkle with grated cheese.
Recipes you may also like
- Baked Fish and Vegetables
- Delicious Oven French Fries
- Lentil Minestrone
- Orange and Honey Glazed Brussel Sprouts
- Muffins (from Better Baking Mix)
- Low Fat Ranch Dip
- Quick Chicken & Vegetable Soup
- Pear in Orange Sauce
Source
Recipe by: Oregon’s Healthy Harvest Recipes — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/italian-pasta-salad. Federal works are public domain in the United States.