Delicious Oven French Fries
These oven fries are crisp and seasoned with pepper, allspice, garlic powder, onion powder, and salt.
- Yield
- 5 servings
- Serving size
- 1 cup
- Rating
- 3.30 of 5 (74 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 2 large potatoes (about 2 pounds)
- 8 cups ice water
- 1 teaspoon garlic powder
- 1 teaspoon onion powder
- 1/4 teaspoon salt
- 1 teaspoon ground white pepper
- 1/4 teaspoon allspice
- 1 teaspoon hot pepper flakes
- 1 tablespoon vegetable oil
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Scrub potatoes and cut into 1/2 inch strips.
- Place potato strips into ice water, cover, and chill for 1 hour or longer.
- Preheat oven to 475 °F. Remove potatoes and dry strips thoroughly.
- Place garlic powder, onion powder, salt, white pepper, allspice, and pepper flakes in plastic bag.
- Toss potatoes in spice mixture.
- Brush potatoes with oil.
- Place potatoes in nonstick shallow baking pan.
- Cover with aluminum foil and place in preheated oven for 15 minutes.
- Remove foil and continue baking uncovered for additional 15 to 20 minutes or until golden brown.
- Turn fries occasionally to brown on all sides.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 143.25 |
| Total Fat | 2.98 g |
| Saturated Fat | 0.43 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 26.65 g |
| Dietary Fiber | 3.12 g |
| Total Sugars | 1.46 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 3.2 g |
| Calcium | 34 mg |
| Potassium | 654 mg |
| Sodium | 146.56 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 39 mg |
| Phosphorus | 89 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 1 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 12 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 34 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 18 mg |
Recipes you may also like
- Lentil Minestrone
- Orange and Honey Glazed Brussel Sprouts
- Muffins (from Better Baking Mix)
- Italian Pasta Salad
- Low Fat Ranch Dip
- Baked Fish and Vegetables
- Quick Chicken & Vegetable Soup
- Pear in Orange Sauce
Source
Recipe by: US Department of Health and Human Services
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/delicious-oven-french-fries. Federal works are public domain in the United States.