Three Sisters Stew
This hearty stew is great for dinner and even better the next day. It uses different ingredients like sweet potatoes and quick-cooking oats.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1 1/4 cup stew
- Rating
- 3.60 of 5 (10 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 1 3/4 cups
Ingredients
- 1/2 pound ground beef
- 1 cup onions, diced
- 3 cups water
- 3 cups red potatoes, cubed (or 1 1/2 cans, about 24 ounces, low-sodium sliced potatoes, drained)
- 2 tomatoes, diced (or 1 can, about 15 ounces, low-sodium diced tomatoes, drained)
- 1 can (15 ounces) tomato sauce, no salt added
- 1/2 cup frozen corn kernels (or 1/4 can, about 4 ounces, low-sodium whole kernel corn, drained)
- 1/2 cup yellow squash, diced (or 1/4 can, about 4 ounces, low-sodium sweet potatoes, drained and diced)
- 1/2 cup green squash, diced (or 1/4 can, about 4 ounces, low-sodium carrots, drained)
- 1/2 can low-sodium kidney beans, drained (about 8 ounces)
- 1/2 can low-sodium black beans (about 8 ounces)
- 1/4 cup quick cooking oats
- 2 cloves garlic, finely chopped
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1/4 teaspoon salt
Directions
- In a small skillet, brown ground beef and onions over medium to high heat for 8 to 10 minutes.
- Drain fat.
- In a large pot, combine cooked ground beef, water, and red potatoes.
- Bring the pot to a boil and cook for 15 minutes.
- Add all the other ingredients to the pot and bring to a boil.
- Lower heat and simmer for about 25 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 230.8 |
| Total Fat | 3.76 g |
| Saturated Fat | 1.31 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 21.91 mg |
| Carbohydrates | 36.77 g |
| Dietary Fiber | 8.15 g |
| Total Sugars | 7.12 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 14.57 g |
| Calcium | 64 mg |
| Potassium | 1050 mg |
| Sodium | 236.02 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 76 mg |
| Phosphorus | 247 mg |
| Selenium | 8 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 28 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 27 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 74 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 69 mg |
Notes
Tip for cooking ground beef: The recommended safe minimum internal temperature for ground beef is 160 °F, as measured with a food thermometer. See how to make this recipe and more on USDA’s MyPlate Kitchen YouTube site.
Recipes you may also like
- Argentinean Grilled Steak with Salsa Criolla
- Apple Oatmeal Muffins
- Red Potato Salad
- Blue Corn Pan Bread
- Potato Soup
- Italian Broccoli and Pasta
- Peanutty Stew
- Quesadilla con Huevos
Source
Recipe by: A Harvest of Recipes with USDA Foods — USDA Food Distribution Program on Indian Reservations — Adapted from a recipe submitted by Alicson Scott, Chickasaw Nation, Get Fresh! Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/three-sisters-stew. Federal works are public domain in the United States.