Quesadilla con Huevos
Tortillas, eggs, cheese, and salsa can be enjoyed at any meal. Enjoy this main dish with a salad and a piece of fruit for a well balanced lunch.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 Quesadilla con Huevos, 1/4 of the recipe (85g)
- Rating
- 3.89 of 5 (189 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 1/2 cup cheddar or colby jack cheese (grated - cojack)
- 2 eggs (scrambled)
- 4 flour tortillas (6 to 8 inch)
- salsa (4 tablespoons, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Put 2 tablespoons cheese and 1/4 of the scrambled eggs on each tortilla.
- Heat 2 quesadillas at a time in microwave on high for 30 to 45 seconds or until cheese melts.
- Top with salsa and fold tortilla in half to serve.
- Add parsley if desired.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 231.22 |
| Total Fat | 10.89 g |
| Saturated Fat | 4.83 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 116.88 mg |
| Carbohydrates | 22.81 g |
| Dietary Fiber | 1.58 g |
| Total Sugars | 1.77 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 10.08 g |
| Calcium | 178 mg |
| Potassium | 100 mg |
| Sodium | 455.83 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 16 mg |
| Phosphorus | 203 mg |
| Selenium | 22 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 90 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 88 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 90 mg |
Recipes you may also like
- Black Bean Soup
- Italian Broccoli and Pasta
- Potato Soup
- Broccoli Baked Potatoes
- Apple Oatmeal Muffins
- Argentinean Grilled Steak with Salsa Criolla
- Three Sisters Stew
- Pizza Eggburger
Source
Recipe by: Kids a Cookin’ — Kansas Family Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/quesadilla-con-huevos. Federal works are public domain in the United States.