Soul-Healthy Cornbread
Serve this sweet cornbread with your favorite savory entrée.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1 2x2 2/3" piece, 1/12 of recipe (76g)
- Rating
- 3.66 of 5 (92 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 1 cup cornmeal
- 1 cup flour (all purpose)
- 1/2 cup sugar
- 2 teaspoons baking powder
- 1/2 teaspoon salt
- 1 cup low-fat buttermilk
- 1/2 cup applesauce, unsweetened
- 4 egg whites (1/2 cup)
- 2 tablespoons vegetable oil
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 400 °F. Lightly spray and 8 inch square pan with vegetable oil cooking spray.
- Mix dry ingredients in an medium-sized mixing bowl.
- Add the rest of the ingredients and mix well by hand.
- Pour the batter into the sprayed pan and shake to make it level.
- Bake until a toothpick inserted in the center comes out clean, about 25 minutes.
- Allow to cool, then cut into 12 squares.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 147.72 |
| Total Fat | 3.06 g |
| Saturated Fat | 0.52 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.82 mg |
| Carbohydrates | 26.67 g |
| Dietary Fiber | 1.14 g |
| Total Sugars | 10.54 g |
| Added Sugars included | 8 g |
| Protein | 3.77 g |
| Calcium | 72 mg |
| Potassium | 97 mg |
| Sodium | 232.16 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 19 mg |
| Phosphorus | 73 mg |
| Selenium | 8 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 4 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 35 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 7 mg |
Recipes you may also like
- Pear PB&J Bouquet
- Grilled Vegetables
- Corn and Pepper Cups
- Jamaican Jerk Chicken
- Marinated Three-Bean Salad
- Frozen Pear Pops
- Chapatis Flatbread
- Bulgur Wheat, Veggie & Chickpea Salad
Source
Recipe by: Food and Health Communications, Inc.
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/soul-healthy-cornbread. Federal works are public domain in the United States.