Fruit Pizza
The crust for this dessert cooks in the oven and is covered with a cream cheese mix and topped with strawberries. For variety, try using any combination of colorful fruits.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1/12 of recipe
- Rating
- 3.66 of 5 (117 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
Ingredients
- Cookie Crust
- 1/2 cup margarine
- 1/2 cup sugar
- 1 teaspoon vanilla extract
- 1 egg
- 2 cups flour, all-purpose
- 2 teaspoons baking powder
- Cheese Spread
- 8 ounces cream cheese, nonfat (or light)
- 1/2 cup sugar
- 1 teaspoon vanilla extract
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 375 °F. For crust, cream margarine, sugar, vanilla, and egg until light and fluffy.
- Add flour and baking powder, mixing well.
- Spread mixture about 1/8 inch thick on a pizza pan, baking sheet, or 9x13 inch pan.
- Bake for 10 to 12 minutes or until lightly browned.
- Cool.
- For spread, mix together cream cheese, sugar, and vanilla.
- Spread on cooled cookie crust.
- Arrange fruit on top of pizza.
- Refrigerate until serving time.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 220.64 |
| Total Fat | 6.44 g |
| Saturated Fat | 1.42 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 19.49 mg |
| Carbohydrates | 34.37 g |
| Dietary Fiber | 0.56 g |
| Total Sugars | 17.82 g |
| Added Sugars included | 17 g |
| Protein | 5.65 g |
| Calcium | 119 mg |
| Potassium | 85 mg |
| Sodium | 282.87 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 10 mg |
| Phosphorus | 147 mg |
| Selenium | 9 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 86 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 10 mcg |
| Folate | 70 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 29 mg |
Notes
Fruit Topping Ideas: Sliced Strawberries, kiwi, bananas, pineapple, mandarin oranges, pears, peaches, blueberries, or grapes.
Recipes you may also like
- English Muffin Veggie Pizza
- Broccoli and Corn Bake
- Scallion Rice
- Smoky Mustard-Maple Salmon
- Cran-Apple Crisp
- Crustless Pumpkin Pie
- Southern Banana Pudding
- Granola with Oatmeal, Coconut, and Pecans
Source
Recipe by: Kansas Family Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruit-pizza. Federal works are public domain in the United States.