Granola with Oatmeal, Coconut, and Pecans
Learn to make your own granola in an oven, skillet, or even the microwave. It's easy and you can be creative with what you put in it.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1/2 cup (54g)
- Rating
- 3.57 of 5 (195 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 3 cups oatmeal, uncooked
- 1/2 cup coconut, shredded or flaked
- 1 cup pecans, chopped (or try walnuts or peanuts)
- 1/4 cup honey
- 1/4 cup margarine, melted
- 1 1/2 teaspoons cinnamon
- 2/3 cup raisins
Directions
- Wash hands with soap and water. Conventional Oven: Electric Skillet: Microwave:
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 219.07 |
| Total Fat | 11.37 g |
| Saturated Fat | 2.38 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.05 mg |
| Carbohydrates | 28.07 g |
| Dietary Fiber | 3.7 g |
| Total Sugars | 12.04 g |
| Added Sugars included | 5 g |
| Protein | 3.84 g |
| Calcium | 27 mg |
| Potassium | 191 mg |
| Sodium | 35.98 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 42 mg |
| Phosphorus | 118 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 39 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 10 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 13 mg |
Notes
Honey should not be fed to children under 1 year of age.
Recipes you may also like
- Crustless Pumpkin Pie
- Two Bean Chili
- Soy Marinated Chicken
- Black-Eyed Pea and Collard Greens Soup
- Cran-Apple Crisp
- Tomato Basil and Bean Pasta Salad
- Smoky Mustard-Maple Salmon
- Scallion Rice
Source
Recipe by: Adapted from: Awesome Granola — Texas A&M Agrilife Extension Service — Expanded Nutrition Program - Hidalgo County
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/granola-oatmeal-coconut-pecan. Federal works are public domain in the United States.