Tomato Basil and Bean Pasta Salad
Beans, tomatoes, and basil are mixed with pasta and a tasty vinaigrette to give you a easy and tasty meal. Bring this pasta salad to your next cookout or gathering. Add whatever vegetables you have on hand.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1/2 cup (184g)
- Rating
- 3.56 of 5 (90 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 pound pasta (ziti, bow tie or other shaped pasta)
- 2 tablespoons vegetable oil (or cooking oil of your choice)
- 1/4 cup vinegar
- 2 teaspoons Dijon mustard
- 1/4 teaspoon ground black pepper
- 1 cup fresh basil leaves (chopped)
- 3 large tomatoes (or cherry tomatoes)
- 1 cup kidney beans (cooked or low-sodium canned drained, or try garbanzo beans or black beans)
- mozzarella cheese, fat-free (cubed or shredded cheese, optional)
- walnuts (chopped, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cook pasta according to package directions.
- Drain and cool.
- In a small mixing bowl, whisk together vegetable oil, vinegar, Dijon-style mustard, and pepper to make vinaigrette.
- In a large mixing bowl, combine pasta, beans, basil, and tomatoes.
- Pour vinaigrette over top and toss together.
- Cover and chill at least 1 hour.
- If desired, add nuts and cheese just before serving, tossing again to combine.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 218.07 |
| Total Fat | 3.55 g |
| Saturated Fat | 0.56 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 38.06 g |
| Dietary Fiber | 3.59 g |
| Total Sugars | 1.92 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 7.84 g |
| Calcium | 22 mg |
| Potassium | 194 mg |
| Sodium | 58.68 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 32 mg |
| Phosphorus | 98 mg |
| Selenium | 29 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 15 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 14 mcg |
| Folate | 138 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 17 mg |
Recipes you may also like
- Black-Eyed Pea and Collard Greens Soup
- Gingery Quinoa with Green Beans
- Soy Marinated Chicken
- Two Bean Chili
- Golden Split Pea Soup
- Granola with Oatmeal, Coconut, and Pecans
- Peanut Butter Bananas
- Rise and Shine Cobbler
Source
Recipe by: Farm Fresh Summertime Recipes — Connecticut Food Policy Council
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tomato-basil-and-bean-pasta-salad. Federal works are public domain in the United States.