Peanut Butter Bananas
This treat can be made with your kids in the morning, then frozen for an afterschool snack.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/2 banana, 1/4 of recipe
- Rating
- 3.69 of 5 (26 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 2 bananas
- 1/4 cup peanut butter
- 1/4 cup crushed nuts
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Peel bananas.
- Spread the entire outside of each banana with peanut butter.
- Roll the bananas in crushed nuts, sprinkles or other items.
- Cut the bananas in one inch slices.
- Store in the refrigerator or freezer until ready to serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 217.04 |
| Total Fat | 13.11 g |
| Saturated Fat | 2.36 g |
| Monounsaturated Fat | 7 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 19.73 g |
| Dietary Fiber | 2.51 g |
| Total Sugars | 12.04 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 5.81 g |
| Calcium | 19 mg |
| Potassium | 349 mg |
| Sodium | 96.42 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 62 mg |
| Phosphorus | 103 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 1 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 30 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 21 mg |
Notes
Walnuts used in nutrition analysis and for costing purposes. A cheaper option would be to use peanuts.
Recipes you may also like
- Rise and Shine Cobbler
- Golden Split Pea Soup
- Cinnamon Raisin Almond Balls
- Tomato Basil and Bean Pasta Salad
- Red Monster Smoothie
- Granola with Oatmeal, Coconut, and Pecans
- Very Berry Muesli
- Cran-Apple Crisp
Source
Recipe by: Eating Smart, Being Active — Colorado State University and University of California at Davis
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/peanut-butter-bananas. Federal works are public domain in the United States.