Crustless Pumpkin Pie
Using Master Mix Oregon saves time and money in this pumpkin pie recipe.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1 slice, 1/8 of recipe
- Rating
- 3.72 of 5 (123 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 3/4 cup sugar
- 1/2 cup all-purpose baking mix for biscuits (or use Master Mix - see notes for link to recipe)
- 2 tablespoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1 can (14 ounces) evaporated milk, non-fat
- 2 egg
- 1 can (15 ounces) pumpkin
- 3 1/2 teaspoons pumpkin pie spice
- 2 teaspoons vanilla extract
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat the oven to 350 °F and lightly grease a 9 or 10 inch pie plate.
- Combine all ingredients in a medium mixing bowl or a blender.
- Beat 2 minutes with a mixer until smooth, or blend in the blender on high for one minute.
- Pour into the pie plate.
- Bake until a knife inserted in the center comes out clean, about 50 to 55 minutes.
- Cool slightly and keep refrigerated.
- Serve with whipped topping or ice cream.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 219.3 |
| Total Fat | 6.37 g |
| Saturated Fat | 1.38 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 53.43 mg |
| Carbohydrates | 34.2 g |
| Dietary Fiber | 1.82 g |
| Total Sugars | 27 g |
| Added Sugars included | 19 g |
| Protein | 6.39 g |
| Calcium | 177 mg |
| Potassium | 303 mg |
| Sodium | 175.87 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 30 mg |
| Phosphorus | 181 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 492 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 13 mcg |
| Folate | 35 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 60 mg |
Notes
*Recipe for Master Mix
Recipes you may also like
- Granola with Oatmeal, Coconut, and Pecans
- Cran-Apple Crisp
- Two Bean Chili
- Soy Marinated Chicken
- Smoky Mustard-Maple Salmon
- Scallion Rice
- Black-Eyed Pea and Collard Greens Soup
- Tomato Basil and Bean Pasta Salad
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/crustless-pumpkin-pie. Federal works are public domain in the United States.