English Muffin Veggie Pizza
Create your own easy-to-make personal pizza and add your favorite veggie toppings. Choose whole wheat muffins to make this recipe even better!
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 2 pizzas (each made from 1/2 English muffin), 1/4 of recipe (185g)
- Rating
- 3.22 of 5 (133 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 cup broccoli (cooked chopped)
- 4 English muffins
- 1 cup pizza sauce (or spaghetti sauce)
- 1/2 cup mozzarella cheese, shredded, part skim
- 1/4 cup carrot (4 tablespoons, shredded)
- 1/3 tablespoon Parmesan cheese (1 teaspoon, grated)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cut the broccoli to make 1 cup of chopped broccoli.
- Put the broccoli in a saucepan with water.
- Cook on medium until tender.
- Drain the water from the saucepan.
- Let the broccoli cool.
- Cut 4 English muffins in half.
- Toast the 8 muffin halves.
- Shred the mozzarella cheese to make 1/2 cup of shredded cheese.
- Peel and shred the carrots to make 3 tablespoons shredded carrots.
- Spoon 2 tablespoons pizza sauce over each English muffin half.
- Sprinkle 1 tablespoon shredded mozzarella cheese on top of each half.
- Put 2 tablespoons broccoli and 1 teaspoon shredded carrots on top of each half.
- Sprinkle each half with 1 teaspoon grated parmesan cheese.
- Toast in the toaster oven for 2 minutes, until the cheese melts.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 220.65 |
| Total Fat | 5.04 g |
| Saturated Fat | 2.27 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 10.84 mg |
| Carbohydrates | 33.72 g |
| Dietary Fiber | 3.97 g |
| Total Sugars | 6.56 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 10.2 g |
| Calcium | 227 mg |
| Potassium | 383 mg |
| Sodium | 636.98 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 35 mg |
| Phosphorus | 172 mg |
| Selenium | 18 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 115 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 21 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 35 mcg |
| Folate | 103 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 25 mg |
Notes
Try making these pizzas with whole wheat muffins.
Recipes you may also like
- Fruit Pizza
- Broccoli and Corn Bake
- Scallion Rice
- Smoky Mustard-Maple Salmon
- Cran-Apple Crisp
- Tortilla Chips and Bean Dip
- Crustless Pumpkin Pie
- Southern Banana Pudding
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/english-muffin-veggie-pizza. Federal works are public domain in the United States.