Italian Bean Patties
Combine your favorite beans with herbs and spices to make a delicious patty for dinner tonight!
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe (175g)
- Rating
- 3.67 of 5 (58 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 2 cups low-sodium canned beans, canned (or cooked from dry)
- 1 egg (beaten)
- 1/2 teaspoon garlic powder
- 1/2 teaspoon onion powder
- 2 teaspoons Italian seasoning
- 1 cup bread crumbs (dry, or cracker crumbs)
- 1/8 cup cornmeal (or all purpose flour)
- 2 tablespoons vegetable oil (or cooking oil of your choice)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large bowl, mash beans.
- Add egg and spices and stir to mix evenly.
- Stir in bread crumbs.
- If mixture seems too wet add more breadcrumbs, 1 tablespoon at a time until mixture resembles meatloaf.
- Shape into little sausages or patties.
- Roll in cornmeal or flour.
- Fry slowly in vegetable oil over medium heat until crusty and golden brown.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 156.69 |
| Total Fat | 5.09 g |
| Saturated Fat | 0.9 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 25.69 mg |
| Carbohydrates | 21.49 g |
| Dietary Fiber | 4.93 g |
| Total Sugars | 1.01 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 6.4 g |
| Calcium | 50 mg |
| Potassium | 229 mg |
| Sodium | 190.6 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 30 mg |
| Phosphorus | 105 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 11 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 64 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 37 mg |
Recipes you may also like
- Honey Lemon Chicken
- Hearty Vegetable Salad with Herb Dressing
- Green Onion Omelet
- Skillet-Braised Chicken
- Apple Carrot Soup
- Lentil Vegetable Soup
- Chicken Salad
- Jamaican Jerk Chicken
Source
Recipe by: Montana State University Extension Service — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/italian-bean-patties. Federal works are public domain in the United States.