Grilled Chicken and Avocado Quinoa Pilaf
This pilaf recipe pairs avocados and bell peppers with red quinoa and grilled chicken, for a satisfying, colorful meal.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.82 of 5 (189 ratings)
Food groups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 2 tablespoons fresh or bottled lemon juice
- 1/4 cup fresh basil
- 3/4 teaspoon ground black pepper (divided)
- 1 avocado, cut into chunks
- 1 tablespoon olive oil (divided)
- 1/4 teaspoon salt
- 2 boneless, skinless chicken breasts (about 1 lb)
- 1 large red bell pepper
- 1/2 medium onion, chopped
- 1 clove garlic, minced
- 3 cups water
- 3 teaspoons low-sodium chicken bouillon
- 1 1/2 cups red quinoa, uncooked/dry
Directions
- Heat grill.
- Peel and cut avocado into chunks; place in a medium bowl.
- Mix lemon juice, basil, an 1/2 teaspoon black pepper.
- Drizzle over avocado chunks, toss, and set aside.
- Cut chicken breasts in half crosswise.
- Mix 1/2 tablespoons olive oil, salt, and remaining black pepper.
- Brush mixture on chicken and red bell pepper.
- Grill chicken and pepper until done.
- Set chicken breasts aside.
- Cut pepper into thin strips.
- While chicken and peppers are grilling, heat remaining olive oil in a large pan, add garlic and onion, and cook until tender, about 5 minutes.
- Add water, bouillon, and quinoa to pan; bring to boil, cover, reduce heat, and simmer until liquid is absorbed and quinoa is cooked (about 15 to 20 minutes).
- Place quinoa pilaf in a large bowl and add chicken, red peppers, and avocado.
- Toss gently.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 409.52 |
| Total Fat | 14.59 g |
| Saturated Fat | 2.26 g |
| Monounsaturated Fat | 8 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 59.53 mg |
| Carbohydrates | 43.15 g |
| Dietary Fiber | 7.88 g |
| Total Sugars | 4.11 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 27.02 g |
| Calcium | 58 mg |
| Potassium | 776 mg |
| Sodium | 221.63 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 141 mg |
| Phosphorus | 418 mg |
| Selenium | 24 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 55 mcg |
| Vitamin B6 | 0.9 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 56 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 4 mg |
| Vitamin K | 19 mcg |
| Folate | 112 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 8 mg |
| Choline | 95 mg |
Notes
Serving Suggestions: Serve with non-fat milk and orange slices.
Recipes you may also like
- Grilled Asparagus and Shrimp Quinoa Salad with Lemon Vinaigrette
- Garden Cannellini Bean Salad
- Sweet Potato Pancakes with Balsamic Maple Mushrooms
- Migas "Crumbs"
- Slow Cooker Pork Stew over Brown Rice
- Potato Skins with Buffalo Chicken
- Grape and Cashew Salad Sandwich
- Rice with Chicken | Arroz con Pollo
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/grilled-chicken-and-avocado-quinoa-pilaf. Federal works are public domain in the United States.