Migas "Crumbs"
Eggs, tortillas, pepper, onion, and cheese are a tasty combination in this quick and easy recipe.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 recipe
- Rating
- 3.59 of 5 (54 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 3 ounces
- Protein Foods: 1 ounce
Ingredients
- 4 large (10" across) tortillas
- 3 tablespoons canola oil
- 1/4 cup bell pepper
- 1/4 cup onion
- 4 egg, lightly beaten
- 4 tablespoons low-fat cheddar cheese, grated
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Tear tortillas into small pieces.
- Heat oil in a medium-sized pan.
- Add tortillas and stir until pieces begin to brown.
- Add peppers and onion; sauté until soft.
- Add eggs; stir until the eggs are cooked.
- Remove from heat and sprinkle on the grated cheese.
- Cover the pan and let cheese melt.
- Serve immediately.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 412.11 |
| Total Fat | 22.62 g |
| Saturated Fat | 5.26 g |
| Monounsaturated Fat | 10 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Linoleic Acid | 4 g |
| α-Linolenic Acid | 1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 210.87 mg |
| Carbohydrates | 37.28 g |
| Dietary Fiber | 2.76 g |
| Total Sugars | 3.46 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 14.15 g |
| Calcium | 185 mg |
| Potassium | 189 mg |
| Sodium | 632 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 25 mg |
| Phosphorus | 280 mg |
| Selenium | 34 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 102 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.6 mcg |
| Vitamin C | 7 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 14 mcg |
| Folate | 146 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 176 mg |
Recipes you may also like
- Slow Cooker Pork Stew over Brown Rice
- Potato Skins with Buffalo Chicken
- Grape and Cashew Salad Sandwich
- Rice with Chicken | Arroz con Pollo
- Grilled Chicken and Avocado Quinoa Pilaf
- Grilled Asparagus and Shrimp Quinoa Salad with Lemon Vinaigrette
- Garden Cannellini Bean Salad
- Roasted Brussels Sprouts, Potatoes, and Chicken
Source
Recipe by: The Texas A&M University System — Texas Cooperative Extension Expanded Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/migas-crumbs. Federal works are public domain in the United States.