Cuban Beans and Rice
Vinegar, oregano, garlic, and onions kick up the flavor in this classic rice and bean recipe.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 1/2 cups prepared beans and rice, 1/4 of recipe
- Rating
- 3.94 of 5 (160 ratings)
Food groups
- Grains: 2 ounces
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 1 teaspoon olive oil
- 1 tablespoon garlic, minced
- 1 cup onion, chopped
- 1 cup green bell pepper, diced
- 3 cups black beans, canned, low-sodium (or cooked from dry)
- 2 cups chicken broth, low-sodium
- 1 tablespoon vinegar
- 1/2 teaspoon dried oregano
- black pepper (to taste)
- 3 cups brown rice, cooked
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat the olive oil in a large nonstick skillet.
- Sauté the garlic, onion, and green bell pepper until golden, about 3 minutes.
- Stir in the beans, broth, vinegar, and seasoning; bring to a boil then lower to a simmer.
- Cook covered for 5 minutes.
- Spoon over cooked rice and serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 403.36 |
| Total Fat | 3.95 g |
| Saturated Fat | 0.96 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 75.52 g |
| Dietary Fiber | 16.04 g |
| Total Sugars | 3.81 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 18.2 g |
| Calcium | 92 mg |
| Potassium | 916 mg |
| Sodium | 293.5 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 5 mg |
| Magnesium | 131 mg |
| Phosphorus | 402 mg |
| Selenium | 11 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 8 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 34 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 10 mcg |
| Folate | 136 mcg |
| Thiamin | 0.6 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 7 mg |
| Choline | 65 mg |
Recipes you may also like
- Sweet Potato Pancakes with Balsamic Maple Mushrooms
- Garden Cannellini Bean Salad
- Grilled Asparagus and Shrimp Quinoa Salad with Lemon Vinaigrette
- Chicken Spaghetti
- Crunchy Berry Parfait
- Grilled Chicken and Avocado Quinoa Pilaf
- Slow Cooker Pork Stew over Brown Rice
- Pasta Primavera in Spaghetti Sauce
Source
Recipe by: Cooking Demo II — Food and Health Communications, Inc.
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cuban-beans-and-rice. Federal works are public domain in the United States.