Pasta Primavera in Spaghetti Sauce
This recipe is quick and easy to prepare and will become a favorite in your home.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.78 of 5 (32 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 2 1/2 ounces
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 3 cups pasta, uncooked
- 1 (10 ounce) package frozen mixed vegetables
- 1 (24 ounce) jar low-sodium spaghetti sauce
- 4 tablespoons grated Parmesan cheese
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Prepare pasta according to package directions.
- Add frozen vegetables during the last 5 minutes of cooking time.
- Drain pasta and vegetables and set aside.
- Bring the spaghetti sauce to a boil over medium heat.
- Stir in the pasta and vegetables.
- Top with grated Parmesan cheese.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 412.57 |
| Total Fat | 3.84 g |
| Saturated Fat | 1.26 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 4.3 mg |
| Carbohydrates | 78.32 g |
| Dietary Fiber | 9.18 g |
| Total Sugars | 9.37 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 16.75 g |
| Calcium | 100 mg |
| Potassium | 717 mg |
| Sodium | 116.07 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 5 mg |
| Magnesium | 78 mg |
| Phosphorus | 226 mg |
| Selenium | 54 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 200 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 14 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 21 mcg |
| Folate | 258 mcg |
| Thiamin | 0.6 mg |
| Riboflavin | 0.5 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 47 mg |
Notes
May substitute any type of pasta for the rotini. Do not overcook the pasta and vegetables. Maybe substitute other types of canned or bottled Italian sauces.
Recipes you may also like
- Potato Skins with Buffalo Chicken
- Roasted Brussels Sprouts, Potatoes, and Chicken
- Broccoli Alfredo
- Grilled Asparagus and Shrimp Quinoa Salad with Lemon Vinaigrette
- Garden Cannellini Bean Salad
- Cuban Beans and Rice
- Chicken Spaghetti
- Crunchy Berry Parfait
Source
Recipe by: Oklahoma Nutrition Information and Education, Adapted from Pasta Primavera — ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pasta-primavera-spaghetti-sauce. Federal works are public domain in the United States.