Curried Chicken with Raisins and Mushrooms
Savory chicken and mushrooms balanced with the sweetness of raisins and red bell peppers will make this curried one-pan recipe a family favorite.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of the recipe
- Rating
- 3.70 of 5 (176 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 1/2 teaspoons olive oil (extra virgin or virgin)
- 2 boneless, skinless chicken breasts (about 12 oz, diced into 1 inch cubes)
- 2 cups sliced fresh white mushrooms
- 2 cups sliced cremini mushrooms
- 1/2 medium red bell pepper (cut into 3/4" squares)
- 2 cups low sodium chicken broth
- 1 cup raisins
- 2 cups instant whole-grain rice
- 1 1/2 tablespoons curry powder
Directions
- Heat olive oil in large sauté pan.
- With heat on medium-high, place chicken in pan and cover with lid.
- Cook chicken about 5 minutes.
- Add mushrooms and peppers to pan and sauté 3 to 4 minutes.
- Add chicken broth.
- Gently mix in raisins, rice, and curry powder; bring to boil, reduce heat and cover.
- Simmer until rice is done; fluff with fork and let sit 3 to 5 minutes before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 374.14 |
| Total Fat | 5.43 g |
| Saturated Fat | 1.11 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 45.01 mg |
| Carbohydrates | 62.37 g |
| Dietary Fiber | 5.16 g |
| Total Sugars | 28.32 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 22.31 g |
| Calcium | 52 mg |
| Potassium | 902 mg |
| Sodium | 76.89 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 72 mg |
| Phosphorus | 326 mg |
| Selenium | 35 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 25 mcg |
| Vitamin B6 | 0.7 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 27 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 28 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.5 mg |
| Niacin | 11 mg |
| Choline | 60 mg |
Notes
Serving Suggestions: Add a side salad with light dressing and an 8 oz glass of fat-free milk. Time Saving Ideas: Purchase sliced mushrooms, fresh or frozen bell pepper strips, and pre-cooked, diced chicken.
Recipes you may also like
- Mediterranean Tuna Antipasti Salad
- Spaghetti with Quick Meat Sauce
- Overnight Oatmeal
- Curried Quinoa and Cauliflower
- Cauliflower Shells with Cheese
- Black Skillet Beef with Greens and Red Potatoes
- Meaty Stuffed Potatoes
- Grilled Fish Tacos with Peach Salsa
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/curried-chicken-raisins-and-mushrooms. Federal works are public domain in the United States.