Cauliflower Shells with Cheese
Creamy cauliflower and low-fat cheese make a delicious sauce for this pasta dish.
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 3.25 of 5 (4 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Grains: 2 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 pound whole wheat pasta shells
- 8 cups water
- 2 cups cauliflower, chopped
- 1 1/2 cups milk, non-fat, divided
- 1 teaspoon garlic salt
- 1/4 cup flour
- 1/4 cup vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1 cup cheese, low-fat
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Fill 1 pot with 6 cups of water and bring to a boil.
- Once the water is boiling, add pasta and cook for 8 minutes.
- Drain pasta and fill the same pot with 2 cups of water, bring to a boil.
- Place the chopped cauliflower in the boiling water and cook until the florets are soft (about 4 minutes).
- Drain cauliflower.
- Placed the cooked cauliflower, 1/2 cup milk, and garlic salt in a blender and blend until smooth.
- In a separate pot, heat oil.
- Add the flour and whisk until the mixture is smooth.
- Add 1 cup of milk and cook the mixture until it bubbles and thickens.
- Add the cheese and cauliflower mixture and stir..
- Remove from heat.
- Add the pasta back into the sauce and serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 382.43 |
| Total Fat | 12.77 g |
| Saturated Fat | 3.19 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 12.11 mg |
| Carbohydrates | 55.08 g |
| Dietary Fiber | 6.94 g |
| Total Sugars | 4.09 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 15.95 g |
| Calcium | 202 mg |
| Potassium | 325 mg |
| Sodium | 252.28 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 104 mg |
| Phosphorus | 342 mg |
| Selenium | 66 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 50 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 11 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 13 mcg |
| Folate | 62 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 34 mg |
Recipes you may also like
- Catfish Stew and Rice
- Curried Chicken with Raisins and Mushrooms
- Spaghetti with Quick Meat Sauce
- Crunchy Berry Parfait
- Chicken Spaghetti
- Fried Rice
- Pineapple Avocado Chicken Salad
- Cuban Beans and Rice
Source
Recipe by: With Veggies, More Matters! — Michigan State University Extension - Midland County
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cauliflower-shells-cheese. Federal works are public domain in the United States.