Tastee Burgers
These yummy vegetarian burgers are made from lentils and are loaded with protein.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1 prepared burger, 1/8 of recipe (238g)
- Rating
- 3.12 of 5 (105 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1 1/4 cups dry lentils
- 3 cups water
- 1 cup onion (chopped)
- 1 cup carrot (grated)
- 3 cups bread crumbs
- 1 egg
- 1 teaspoon garlic powder
- 1/2 teaspoon oregano
- 1/2 teaspoon salt
- 3 tablespoons margarine or butter
- 4 ounces cheddar cheese (sliced)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place lentils in a colander, rinse in cold water, and drain.
- In a medium saucepan, bring water to a boil.
- Add lentils, reduce heat to low, cover, and cook for 15 minutes.
- Add onion and carrots.
- Cook 15 minutes more or until lentils are tender.
- Remove from heat and cool slightly.
- Stir in bread crumbs, egg, garlic powder, oregano, and salt.
- Melt margarine or butter in large skillet.
- Drop lentil mixture by rounded 1/2 cupsful into hot margarine.
- Flatten mounds into patties and cook until firm and golden brown on both sides.
- Top each patty with a thin slice of cheese.
- Serve immediately.
- Refrigerate leftovers within two hours.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 370.73 |
| Total Fat | 11.12 g |
| Saturated Fat | 4.1 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 39.92 mg |
| Carbohydrates | 50.66 g |
| Dietary Fiber | 9.54 g |
| Total Sugars | 5.67 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 17.75 g |
| Calcium | 209 mg |
| Potassium | 501 mg |
| Sodium | 596.63 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 5 mg |
| Magnesium | 59 mg |
| Phosphorus | 313 mg |
| Selenium | 19 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 213 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 13 mcg |
| Folate | 229 mcg |
| Thiamin | 0.6 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 61 mg |
Recipes you may also like
- Scalloped Potatoes and Chicken with Fennel
- Meaty Stuffed Potatoes
- Vegetable Stroganoff
- Red Bean Quesadilla
- Black Skillet Beef with Greens and Red Potatoes
- Catfish Stew and Rice
- Tomato N' Cheese Pasta
- Potato, Black Bean, & Kale Skillet
Source
Recipe by: Favorite Recipes for Family Meals — Washington State University Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tastee-burgers. Federal works are public domain in the United States.