Tomato N' Cheese Pasta
Pasta and tomato sauce are topped with cheese and cooked in the oven. Double this recipe for a family of 4. Add a tossed salad for a hearty meal.
- Yield
- 2 Servings
- Serving size
- 1
- Rating
- 3.62 of 5 (53 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Grains: 2 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 1 cup whole grain pasta (shell, penne, or ziti)
- 1/4 cup onion (chopped)
- 2 garlic cloves (minced)
- 1 tablespoon olive oil (or cooking oil of your choice)
- 1 can diced tomatoes (14.5 ounces, un-salted)
- 1/2 teaspoon basil (fresh or dried)
- 1/2 teaspoon oregano
- 1/4 teaspoon sugar
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1/4 cup part-skim mozzarella (shredded)
- 1 tablespoon Parmesan cheese (grated)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cook pasta according to package directions; drain.
- In a small saucepan, cook onion and garlic in oil until tender.
- Stir in tomatoes, basil, oregano, sugar, and pepper.
- Bring to a boil.
- Reduce heat.
- Simmer uncovered for 15 minutes.
- Add pasta to sauce.
- Transfer to a greased 1-quart baking dish.
- Top with cheeses.
- Bake, uncovered at 375 °F for 10 to 15 minutes or until cheese is melted.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 356.78 |
| Total Fat | 13.39 g |
| Saturated Fat | 3.55 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 11.33 mg |
| Carbohydrates | 50.59 g |
| Dietary Fiber | 9.77 g |
| Total Sugars | 7.91 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 13.99 g |
| Calcium | 231 mg |
| Potassium | 595 mg |
| Sodium | 161.62 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 102 mg |
| Phosphorus | 302 mg |
| Selenium | 53 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 80 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 27 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 18 mcg |
| Folate | 53 mcg |
| Thiamin | 1.4 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 27 mg |
Recipes you may also like
- Potato, Black Bean, & Kale Skillet
- Red Bean Quesadilla
- Vegetable Stroganoff
- One-Dish Roasted Potatoes and Apples with Chicken Sausage
- Lickety Split Banana Split
- Pineapple Avocado Chicken Salad
- Fried Rice
- Spinach Salad with Apples and Eggs
Source
Recipe by: Cooking For You or Two — University of Wyoming Extension — Cent$ible Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tomato-n-cheese-pasta. Federal works are public domain in the United States.