Apple Banana Salad with Peanuts
Enjoy a fresh, flavorful change of pace with a surprising mix of lettuce, apples, and bananas, topped with a paprika dressing. This is a quick, easy meal for a busy day.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of the recipe
- Rating
- 3.81 of 5 (378 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 1/2 cups
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 12 ounces lettuce mix
- 2 ripe bananas
- 2 1/2 medium apples, sliced (14 oz. of sliced apples)
- 3/4 cup unsalted dry roasted peanuts
- For the Dressing
- 1/3 cup plain low-fat yogurt
- 2 tablespoons fat-reduced mayonnaise
- 1 tablespoon honey
- 2 teaspoons paprika
Directions
- Whisk together dressing ingredients.
- Slice bananas.
- In a large salad bowl, toss mixed greens, banana and apple slices, peanuts, and dressing.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 358.85 |
| Total Fat | 16.35 g |
| Saturated Fat | 2.74 g |
| Monounsaturated Fat | 8 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 4 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 2.46 mg |
| Carbohydrates | 47.44 g |
| Dietary Fiber | 7.17 g |
| Total Sugars | 32.75 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 9.76 g |
| Calcium | 94 mg |
| Potassium | 747 mg |
| Sodium | 102.54 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 89 mg |
| Phosphorus | 182 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 355 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 17 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 127 mcg |
| Folate | 70 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 43 mg |
Notes
Serving Suggestions: Serve with 8 ounce non-fat milk and one slice of rustic whole-grain bread. Tips on how to select and store bananas:
Recipes you may also like
- One-Dish Roasted Potatoes and Apples with Chicken Sausage
- Pineapple Avocado Chicken Salad
- Fried Rice
- Grilled Fish Tacos with Peach Salsa
- Peanut Stew
- Meaty Stuffed Potatoes
- Tuna Pasta
- Spinach Salad with Apples and Eggs
Source
Recipe by: Produce For Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/apple-banana-salad-peanuts. Federal works are public domain in the United States.