Confetti Slaw
Lighten up traditional cole slaw with yogurt and a splash of juice. Raisins and nuts add some sweetness and crunch.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 3.59 of 5 (85 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1/4 head of green cabbage
- 2 carrots
- 1/4 cup raisins
- 1/4 cup peanuts
- 1/2 cup low-fat vanilla yogurt
- 1/16 cup orange juice (1 tablespoon)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Slice and cut cabbage into thin strips.
- Place pieces in large mixing bowl.
- Peel and grate carrots.
- Add to mixing bowl.
- Add raisins and peanuts to mixing bowl.
- Mix all ingredients together.
- Combine yogurt and orange juice in small bowl.
- Add yogurt mixture to cabbage mixture, stirring to combine ingredients thoroughly.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 67.51 |
| Total Fat | 2.71 g |
| Saturated Fat | 0.56 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.92 mg |
| Carbohydrates | 9.42 g |
| Dietary Fiber | 1.78 g |
| Total Sugars | 6.72 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.74 g |
| Calcium | 50 mg |
| Potassium | 204 mg |
| Sodium | 41.76 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 18 mg |
| Phosphorus | 57 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 129 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 12 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 24 mcg |
| Folate | 23 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 10 mg |
Notes
Create-a-Flavor Changes
Recipes you may also like
- Mozz Totz
- Summer Salad
- Summer Squash Stir Fry
- Dilled Fish Fillets
- Watermelon Gazpacho
- Eating Smart Seasoning Mix
- Summer Squash Medley
- Caramel Sauce
Source
Recipe by: Cooking Up Fun -- A Pyramid of Snacks — Cornell Cooperative Extension — Division of Nutritional Sciences
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/confetti-slaw. Federal works are public domain in the United States.