Eating Smart Seasoning Mix
Keep this seasoning mix on hand and use it whenever you want to boost flavor without adding salt.
- Yield
- 10 Servings
- Serving size
- 1/4 cup
- Rating
- 3.27 of 5 (22 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
Ingredients
- 1 1/4 teaspoons black pepper
- 1 tablespoon garlic powder
- 2 tablespoons dried parsley flakes
- 3/4 cup dried minced onion
- 2 cups non-fat dried milk
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine all ingredients.
- Store in airtight container.
- Use in recipes as indicated.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 68.76 |
| Total Fat | 0.16 g |
| Saturated Fat | 0.08 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 2.72 mg |
| Carbohydrates | 11.62 g |
| Dietary Fiber | 0.63 g |
| Total Sugars | 8.69 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 5.57 g |
| Calcium | 188 mg |
| Potassium | 336 mg |
| Sodium | 75.73 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 21 mg |
| Phosphorus | 150 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 89 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.6 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 2 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 15 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 26 mg |
Notes
Recipe makes about 2.5 cups, one serving size = 1/4 cup. This recipe is used in the Chili Tomato Macaroni and Beef & Potatoes recipes.
Recipes you may also like
- Watermelon Gazpacho
- Corn Salad with Fat-free Ranch Dressing
- Sweet and Sour Salad Dressing
- Summer Squash Stir Fry
- Summer Salad
- Mozz Totz
- Confetti Slaw
- Tropical Yogurt Pops
Source
Recipe by: Eating Smart Being Active Recipes — Colorado State University and University of California at Davis
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/eating-smart-seasoning-mix. Federal works are public domain in the United States.