Summer Squash Stir Fry
Jazz up this summer dish by adding cumin, garlic powder, or fresh basil.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/2 cup, 1/4 of recipe
- Rating
- 3.06 of 5 (33 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 tablespoon olive oil (or cooking oil of choice)
- 1 small onion, chopped
- 1 cup carrots, thinly sliced
- 2 cups summer squash, washed and sliced
- seasonings, to taste, optional (suggested seasonings: garlic powder, pepper, cumin, thyme, basil, or oregano)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large skillet, heat oil on medium-high heat.
- Add onion and stir fry until onion is clear and begins to brown.
- Add carrots and stir until carrots are tender and crisp.
- Add squash and cook for about 2 minutes.
- Lower heat.
- Add seasonings of choice.
- Cook for 2 more minutes.
- Serve as a side dish.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 68.05 |
| Total Fat | 3.77 g |
| Saturated Fat | 0.61 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 8.14 g |
| Dietary Fiber | 1.99 g |
| Total Sugars | 4.41 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.28 g |
| Calcium | 28 mg |
| Potassium | 278 mg |
| Sodium | 24.09 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 17 mg |
| Phosphorus | 40 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 233 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 12 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 7 mcg |
| Folate | 21 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 9 mg |
Recipes you may also like
- Summer Salad
- Mozz Totz
- Watermelon Gazpacho
- Confetti Slaw
- Eating Smart Seasoning Mix
- Corn Salad with Fat-free Ranch Dressing
- Sweet and Sour Salad Dressing
- Dilled Fish Fillets
Source
Recipe by: Connecticut Food Policy Council
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/summer-squash-stir-fry. Federal works are public domain in the United States.