Shrimp Confetti Salad Sandwich with Grapes
Grapes are a natural balance to this sweet and savory shrimp salad. Enjoy as a sandwich or over lettuce.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of the recipe
- Rating
- 3.48 of 5 (150 ratings)
Food groups
- Grains: 2 1/2 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 1/2 pound frozen cooked cocktail shrimp (thawed, peeled, and deveined)
- 1 8-oz can yellow corn kernels (reduced sodium, drained)
- 1 cup canned black beans (low sodium, drained and rinsed)
- 1 stalk celery (diced)
- 2 tablespoons chopped onion
- 2 tablespoons reduced-fat mayonnaise
- 1/2 tablespoon salt-free Caribbean citrus seasoning
- 8 slices whole-grain bread
- 2 tomatoes (sliced)
- 4 leaves Bibb lettuce or other leaf lettuce
Directions
- Chop shrimp coarsely.
- Mix together shrimp salad ingredients (everything except for the bread, tomato slices, and lettuce).
- Divide salad evenly among 4 slices of bread; spread to edges of bread.
- Top with tomato slices, lettuce, and second bread slice.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 361.65 |
| Total Fat | 5.89 g |
| Saturated Fat | 1.1 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 91.63 mg |
| Carbohydrates | 54.25 g |
| Dietary Fiber | 10.55 g |
| Total Sugars | 8.24 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 24.21 g |
| Calcium | 193 mg |
| Potassium | 730 mg |
| Sodium | 576.65 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 110 mg |
| Phosphorus | 442 mg |
| Selenium | 41 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 91 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 14 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 30 mcg |
| Folate | 115 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 109 mg |
Recipes you may also like
- Taco Salad
- Pineapple Avocado Chicken Salad
- Fried Rice
- One-Dish Roasted Potatoes and Apples with Chicken Sausage
- Vegetable Stroganoff
- Banana Pancakes with Apple Topping
- Red Bean Quesadilla
- Grilled Fish Tacos with Peach Salsa
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/shrimp-confetti-salad-sandwich-grapes. Federal works are public domain in the United States.