Fruity Thai Pita Pockets
Bored with the same old sandwich at lunch? Liven up packed lunches with this Thai-influenced pita pocket: a surprising blend of fruits, spinach, and peanut sauce tucked in a very portable pita pocket.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of the recipe
- Rating
- 3.69 of 5 (183 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/2 cups
- Grains: 2 1/2 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 can tropical fruit salad in 100% juice (15 ounces)
- 4 whole-grain pita pockets
- 4 cups fresh spinach (torn)
- 1/4 cup fresh cilantro (optional)
- For the Spread:
- 3 tablespoons reserved juice from tropical fruit salad
- 1/2 cup natural peanut butter, crunchy or chunky
- 3 tablespoons fat-free cream cheese
- 1 tablespoon low-sodium soy sauce
Directions
- In a colander over a bowl, drain fruit salad well; reserve 3 tablespoons juice.
- In a small bowl, whisk together reserved juice, peanut butter, cream cheese, and soy sauce.
- Place drained fruit, spinach, and cilantro (if desired) in a bowl; mix gently.
- Add sauce and toss.
- Slice a small portion off each pita.
- Tuck the slice inside the bottom of the pita.
- Fill each pita pocket with the fruit-spinach mixture.
- Wrap individually in plastic wrap and refrigerate.
- Will keep well overnight.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 425.7 |
| Total Fat | 17.7 g |
| Saturated Fat | 3.45 g |
| Monounsaturated Fat | 8 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Linoleic Acid | 5 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.35 mg |
| Carbohydrates | 53.87 g |
| Dietary Fiber | 6.4 g |
| Total Sugars | 17.75 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 16.08 g |
| Calcium | 89 mg |
| Potassium | 613 mg |
| Sodium | 635.42 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 130 mg |
| Phosphorus | 300 mg |
| Selenium | 27 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 84 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 9 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 4 mg |
| Vitamin K | 124 mcg |
| Folate | 85 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 53 mg |
Notes
Time-saving idea: Purchase pre-opened pita pockets
Recipes you may also like
- Tuna Apple Salad Sandwich
- Blueberry Chicken Pasta Salad with Field Greens
- Roasted Brussels Sprouts, Potatoes, and Chicken
- Brown Rice with Sizzling Chicken and Vegetables
- Rice with Chicken | Arroz con Pollo
- Grape and Cashew Salad Sandwich
- Chicken and Spanish Rice
- Potato Skins with Buffalo Chicken
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruity-thai-pita-pockets. Federal works are public domain in the United States.